Pomiędzy wczoraj a jutro – wystawa malarstwa Moniki Dałek
13 grudnia, 2024 @ 09:00 - 12 stycznia, 2025 @ 20:00
„Pomiędzy wczoraj a jutro” – cykl prezentowanych prac jest malarską opowieścią o wartości chwili obecnej. Malarstwo staje się przestrzenią, w której czas zostaje zawieszony. Obrazy pełne intensywnych barw i dynamicznych kompozycji zapraszają do zanurzenia się w chwili „teraz”, tej cennej, ulotnej i zarazem wiecznie obecnej. W każdym pociągnięciu pędzla można dostrzec równowagę miedzy ruchem a spokojem, pomiędzy przeszłością a przyszłością, które zdają się być tu i teraz w jednym oddechu.
„Moi bohaterowie nie są nikim konkretnym, mogą przypominać każdego. Są pozbawieni cech indywidualnych, przedstawieni za pomocą prostych form. Bez wieku, bez przynależności zawodowej czy terytorialnej, bez konotacji społecznych. To, co ich ze sobą łączy, to tkanina zdarzeń, w którą zostają wpleceni. Między nimi a resztą elementów i tłem nie zatraca się granica, każda forma zaznaczona jest mocno i zdecydowanie. Kształty malowane są bez światłocienia, z jednolitym nasyceniem określonego koloru.”
Obrazy są pełne energii lecz nie gubią w sobie harmonii. Kolory, przenikając się i tworząc żywe, pulsujące przestrzenie, przypominają o tym, co najistotniejsze – o bliskości, o byciu z drugim człowiekiem. Obrazy ukazują życie w jego najpiękniejszej, najprostszej postaci – w harmonii z samym sobą i z innymi. To zaproszenie do zatrzymania się w tym „tu i teraz”, do pełniejszego doświadczania chwili obecnej. W tych obrazach każda forma, każdy kolor i każda linia zapraszają do refleksji nad tym, jak ważne jest dbanie o relacje, o otaczających nas ludzi, i o nasze własne poczucie wewnętrznej harmonii.
Konflikty, szczególnie te oparte na różnicach ideologicznych czy osobistych, nie prowadzą do niczego konstruktywnego, a jedynie zacierają to, co wspólne i wartościowe. A wojny – te na poziomie osobistym, ale i te na poziomie globalnym – zabierają wszystko. W obliczu zagrożenia, każda chwila pokoju staje się bezcenna. Zamiast spierać się o różnice, warto nauczyć się dostrzegać to, co nas łączy. Wspólne wartości, wspólne pragnienie dobrostanu, pokój. To wszystko, co czyni nasze życie naprawdę cennym.
„Dziś” to nasza szansa, by tworzyć świat, w którym panuje szacunek, zrozumienie i miłość. To „dzisiaj” jest nasze, a jego wartość możemy odkrywać w każdej drobnej chwili, w każdym małym geście, w każdym słowie.
„Dzisiaj” to czas, w którym warto żyć pełnią życia – z otwartym sercem, z pełną uwagą na to, co nas otacza, i z pełnym przekonaniem, że ten moment, ta chwila, jest właśnie tym, co mamy.
„Pomiędzy wczoraj a jutro” to wystawa, która mówi o tym, że jedynym momentem, który naprawdę się liczy, jest ten, który przeżywamy teraz, który tworzymy teraz. Dzisiaj. Każdy obraz, mimo swojej dynamicznej formy, jest zaproszeniem do odnalezienia równowagi w tej ulotnej chwili – tu i teraz.
W tej wystawie malarstwo staje się nie tylko obserwacją, ale także doświadczeniem – bo każda chwila „teraz” jest pełna możliwości odbioru dzieła, spotkania, pełna życia i pełna koloru.
Monika Dałek to artystka pochodząca ze Zgierza (ur. 1981)
Edukacje artystyczną ukończyła tytułem magistra sztuki w 2008 roku na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Stelmaszczyka, aneks z książki artystycznej w pracowni projektowania graficznego dr. Włodzimierza Morawskiego.
Twórczość artystki można było oglądać na licznych wystawach, w tym: Spotkanie z artystką w Galerii Sztuki Współczesnej 101 Projekt, Warszawa (2024); „Dobrostan”, Galeria ELart, Łódź (2021), „Zjednoczone podziały”, Galeria DNA, Wrocław (2020); „Kochamy Łódź”, Double Tree by Hilton, Łódź (2018); „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2015); „Filmowe Inspiracje”, Muzeum Kinematografii w Łodzi (2014); „Artygiel” – 2. kielecka wystawa artystów regionu, Kielce (2014); „12 + 1”, Pedagogiczna Biblioteka Publiczna w Zgierzu (2012); „Notatki”, Galeria „Widok” w Łodzi (2011); Wystawa rysunków, Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2009); „Najlepsze dyplomy”, Biała Fabryka, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2009); Wystawa rysunków, Galeria „Pod Napięciem” w Łodzi (2008). Obrazy artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Australii, USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Danii, Hiszpanii.
Wystawa będzie czynna do 12 stycznia 2025 r., w godz. 9:00-20:00 (pn.-pt.) oraz w weekendy w czasie pracy kina oraz w tracie innych wydarzeń organizowanych w Starym Młynie.
ZAPRASZAMY!