Nowy Rok – nowe wyzwania w kulturze

Nowy Rok – nowe wyzwania w kulturze

Z ogromną ekscytacją możemy już podzielić się informacjami o nowych wyzwaniach, jak stają przed MOKiem i naszą działalnością w obszarze sztuki, rzemiosła, współpracy z mieszkańcami Zgierza.

Od stycznia 2025 roku MOK zyskuje kolejną przestrzeń do działań kulturotwórczych, z zakresu edukacji przez sztukę. Pracownia ceramiczna, którą prowadzi Wojtek Walczak i która od 2014 roku znajduje się w filii MOK, Centrum Kultury Dziecka, przenosi się do budynku na ul. Rembowskiego 3, wyremontowanego dzięki wsparciu Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego EOG, w ramach programu „Rozwój lokalny”. Podobnie – wszystkie pracownie artystyczne ze Starego Młyna:
– pracownia malarstwa Mirosław Łuczka,
– pracownia grafiki warsztatowej Marii Łuczak,
– pracownia plastyczna Agnieszki Pawiak -Kaczmarek,
– oraz najmłodsza w ofercie Młyna – pracownia rysunku i malarstwa Moniki Sołdon.

Wiodącym celem tego pomysłu jest rozwój oferty Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu, ale także koncepcja założona w projekcie „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, by działania tam prowadzone rozwijały endogeniczny potencjał Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, stwarzając sprzyjające warunki do rozwoju gospodarki turystycznej i nowych miejsc pracy. Zaplanowane przez MOK działania właśnie w tym celu zmierzają, by w jednym miejscu zebrać energię sztuki, rzemiosła artystycznego oraz integracji społecznej poprzez współpracę z NGO, amatorskim ruchem artystycznym i środowiskami hobbystycznymi.
Pomysł przeniesienia cieszącej się dużym zainteresowaniem pracowni ceramicznej z CKD jest podyktowany wyłącznie jej rozwojem i profesjonalizacją. Jak mówi Wojciech Walczak, w projektowaniu nowej przestrzeni i jej wyposażenia kierowaliśmy się doświadczeniami organizacji pracy w miejscach, które można nazwać pierwowzorami współczesnej pracowni ceramicznej. Jednym z nich jest słynna pracownia Bernarda Leacha w St Ives w Wielkiej Brytanii. Wypracowany tam system pracy i podziału przestrzeni pracowni był dla nas inspiracją w planowaniu rozkładu pracowni w nowej lokalizacji. Pragniemy, aby stworzona na ul. Rembowskiego 3 przestrzeń była nie tylko miejscem tworzenia dobrych jakościowo i estetycznie ceramicznych obiektów, ale aby sama w sobie była przestrzenią uporządkowaną i tak przemyślaną, żeby ułatwiała pracę. Tworzymy miejsce, które stanie się wzorcowym przykładem idealnie zaprojektowanej pracowni w zaadaptowanej specjalnie w tym celu, przestrzeni zabytkowej XIX wiecznej architektury drewnianej.
A co z miejscem po pracowni Wojtka Walczaka w CKD? Strategicznym celem filii MOK jest obniżanie wieku odbiorców oferty kulturalnej i edukacji przez sztukę do coraz młodszych dzieci (obecnie od 1 r. ż.), budowanie oferty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz poszerzanie działań o charakterze familijnym, budującym relacje międzypokoleniowe. Powstała więc idea stworzenia pomieszczenia dla opiekunów z dzieckiem, tzw. strefy rodzinnej. W CKD stworzymy bezpieczne miejsce przyjazne rodzicom/opiekunom, które będzie jednocześnie zachęcać do korzystania z oferty z zakresu edukacji przez sztukę dzieci najmłodszych oraz wychowywać przyszłego odbiorcę oferty młodzieżowej i dorosłej MOK. Poza tym naszej filii przyświeca idea budowania międzypokoleniowych relacji w zespołach rodzinnych, które przychodzą do domu kultury, tworzenia przestrzeni przyjaznej i dostosowanej dla dzieci w różnym wieku. Szczególną wagę przykładamy ostatnio do oferty dla najmłodszych, tych od 1 r.ż., które korzystają z sensorycznych spotkań ze sztuką czy spektakli teatralnych dla tzw. najnajów lub po prostu są towarzyszami starszego rodzeństwa, częścią zespołów rodzinnych.

Przeniesienie do nowego budynku na ul. Rembowskiego 3 pracowni artystycznych ze Starego Młyna, głównej siedziby MOK, także wynika z rozwoju działalności tych pracowni i potrzeb zgłaszanych przez osoby prowadzące oraz samych uczestników. Pracownie te są związane z wieloletnią historią MOK we wcześniejszej lokalizacji, więc nie ma wątpliwości, że zasługują na stymulowanie swojej oferty edukacji przez sztukę.

Piętro budynku przy Rembowskiego 3 stanie się w perspektywie najbliższych miesięcy przestrzenią otwartą dla społeczności lokalnej. To tam będą odbywać się spotkania Kuźni Gier Planszowych i hobbystów zajmujących się malarstwem figurkowym – grupy Splashed With Paint. Będzie to miejsce prób teatrów amatorskich MOKu, młodzieżowych spotkań, czy współpracy z organizacjami ze Zgierza. Rozwijanie oferty MOKu w obszarze parku kulturowego, w miejscu o ogromnym potencjalne turystycznym i promocyjnym, otwiera przed instytucją kultury kolejną szansę na spektakularne działania rozwijające edukację przez sztukę, rzemiosło, bycie częścią dziedzictwa lokalnego i elementem budowania kapitału społecznego w Mieście Tkaczy. Ma to w naszym odczuciu ważny aspekt społeczny, gdyż obszar parku kulturowego w Zgierzu nadal bardzo mocno wymaga pracy ze lokalną społecznością, zwłaszcza młodzieżą. Sztuka, działania kulturotwórcze i profesjonaliści z MOK, którzy będą tam pracować mogą mieć realny wpływ na rewitalizację społeczną tego obszaru i jednocześnie dotychczasowa oferta zyska na jakości, po przeniesieniu jej w nowe, bardziej przestronne miejsce.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.