Zapraszamy na 28. Słodkobłękity!
Jak co roku festiwal to okazja do obejrzenia konkursowych spektakli, spotkań, rozmów o teatrze i nie tylko…
Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to festiwal, który niemal 30 lat temu zapoczątkował w Zgierzu Marian Glinkowski. Twórca festiwalu często podkreślał, że interesuje go teatr robiony „własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność”. Taki teatr pokazujemy, dostarczając jednocześnie widzom tematów do gorących dyskusji.
PROGRAM
czwartek, 21 września
18.00-20.00 – warsztat dla krytyków teatralnych, prowadzenie Adam Karol Drozdowski (Stary Młyn, sala konferencyjna, II piętro) – obowiązują zapisy
piątek, 22 września
17.00 Otwarcie festiwalu
17.30 Teatr Rajstopy (Łódź) „Bardzo Brzydki Spektakl o Miłości” (sala baletowa, II piętro)
18.15 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
19.00 Spółdzielnia Artystyczna z Ograniczoną Odpowiedzialnością (Łódź) „Deformacja sensoryczna” (sala widowiskowa, I piętro)
19.50 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
20.30 Grupa Teatralna Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki (Poznań/Goleniów) „Największy Złodziej Performensów w Polsce” (sala baletowa, II piętro)
21.30 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
Po 22.00 Akcja plenerowa Art. 51 – wydarzenie towarzyszące z okazji 20-lecia teatru
sobota, 23 września
10.00-12.00 „Zapisujemy pamięć” – warsztaty z Weroniką Fibich (Centrum Kultury Dziecka) – obowiązują zapisy
14.00 Teatr Krzesiwo (Warszawa) „Ścięte żonkile” (sala widowiskowa, I piętro)
15.00 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
15.45 Teatr Natalii Świniarskiej (Olsztyn) „Moje ręce krzyczą” (sala baletowa, II piętro)
17.00 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
17.45 Paweł Ziegler (Katowice) „Kaczmarek” (sala widowiskowa, I piętro)
19.00 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
19.30 CHONO Teatr Improwizacji (Łódź) „CHONO coś Ci opowiem – spektakl improwizowany” (sala baletowa, II piętro)
20.45 rozmowy pospektaklowe (galeria, III piętro)
22.00 Ogłoszenie werdyktu (sala widowiskowa, I piętro).
Miejski Ośrodek Kultury STARY MŁYN ul. Długa 41A
Centrum Kultury Dziecka ul. Rembowskiego 17
W jury tegorocznej edycji zasiądą:
Weronika Fibich
Reżyserka, scenarzystka, poetka. Pracuje z materią performatywną, na granicy reportażu i dokumentu. Autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performansów site-specific i eksperymentów formalnych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana w Szczecinie. Twórczyni filmów dokumentalnych oraz projektów artystycznych, w polu jej zainteresowań znajdują się działania realizowane w przestrzeni poza/teatralnej; na granicy prywatnego i publicznego.
Marcin Brzozowski
Aktor, reżyser, scenograf, scenarzysta, twórca teatru autorskiego. Dyrektor artystyczny i programowy Teatru Szwalnia, profesor na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Autor innowacyjnych programów z zakresu edukacji artystycznej i kulturowej m.in.: Letnia Akademia Artystyczna, Szwalnia Kultury, Szwalnia Amatorów Teatru, Szwalnia czyta dzieciom. Inicjator i współtwórca festiwali i przeglądów: Festiwal Teatrów Alternatywnych Spotkania, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest, przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK, Dotknij Teatru.
Leszek Karczewski
Teoretyk literatury i teatrolog, wykładowca twórczego pisania, muzealnik i edukator kulturowy, kompozytor i jogin. Adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2001-2008 recenzent teatralny „Gazety Wyborczej”. W latach 2008-2022 kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, pomysłodawca i realizator m.in. „Kulturanka”, nagrodzonego przez MKiDN Sybillą 2012, kurator licznych szkoleń i akcji społeczno-artystycznych, m.in. „Galerii Dżinsów”, „WIKIzeum” i „ms3 Re:akcja”, współautor podręcznika twórczości „Książka do zobaczenia”. W latach 2017-2019 członek Rady Programowej NIMOZ. Kompozytor muzyki do gier widoe. Jogin, wieloletni nauczyciel w tradycji jogi B.K.S. Iyengara. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.