Najwyższy czas, żebyśmy pochwalili się nową inicjatywą w Miejskim Ośrodku Kultury. Z początkiem stycznia została oficjalnie powołana Społeczna Rada Zgierskiej Galerii Sztuki, która jest organem doradczym i opiniotwórczym dla Galerii. Do jej kompetencji należy wyrażanie opinii o ogólnych kierunkach działania Zgierskiej Galerii Sztuki, wspieranie jej rozwoju, ale też wyrażanie opinii w innych sprawach dotyczących Galerii przedłożonych pod obrady. Celem działania Rady jest również obiektywizacja wyboru wystaw, a grono zaprezentowane poniżej będzie współdecydować o koncepcji i kalendarzu wszystkich wystaw w Zgierskiej Galerii Sztuki od 2026 roku.
Monika Sołdon
Z wykształcenia wystawiennik, magistra sztuki, malarka – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 2009r.
Od 20011 r. – czynna animatorka działań plastycznych. Realizuje się zarażając innych pasją tworzenia. Prowadzi kursy i warsztaty: uczy rysunku, malarstwa, ilustracji, biżuterii, DIY dzieci i dorosłych. Założycielka marki Dwukroopek – tworzącej biżuterię i ilustracje artystyczną. Od drugiej połowy 2024 roku jest odpowiedzialna za aranżację wystaw w Zgierskiej Galerii Sztuki.
Dominika Pawełczyk
Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego w Instytucie Historii Sztuki na specjalizacji krytyki artystycznej i upowszechniania sztuki oraz podyplomowych studiów z zakresu Projektowania Graficznego w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Kuratorka Działu Organizacji Wystaw i Upowszechniania w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, pomysłodawczyni i realizatorka wielu wystaw tematycznych, indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczka i referentka ogólnopolskich sesji, konferencji naukowych z obszaru sztuki współczesnej, prowadząca wykłady o sztuce, zajęcia z dziedziny aktualiów sztuki, spotkania z artystami. Autorka wielu artykułów o sztuce współczesnej publikowanych w publikacjach pokonferencyjnych, katalogach, czasopismach artystycznych i na stronach www. Realizuje się także jako fotografka konceptualna i projektantka graficzna. Członkini Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoją twórczość w dziedzinie fotografii prezentowała na wystawach w kraju i zagranicą.
Wojciech Walczak
Jest absolwentem Kolegium Nauczycielskiego w Zgierzu oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył też międzyuczelniane studia podyplomowe Biżuteria, ceramika oraz obróbka metali szlachetnych w Krakowie oraz podyplomowo Konserwację Drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Współorganizuje wystawy ceramiki w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.
W swojej pracy zawodowej stworzył pracownię ceramiczną MOK od samego początku. Przez 10 lat, które upłynęły od momentu jej otwarcia tak ją udoskonalał, by umożliwiała dostęp do najistotniejszych i najpopularniejszych technik stosowanych w tym rzemiośle. Najbardziej lubi pracować przy użyciu koła garncarskiego. Ceramiki uczuł się od: Klaudii Gawin, Jurka Szczepkowskiego oraz Grzegorza Ośródki.
Michał Arkusiński
Zgierzanin, absolwent łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego. Zawodowo zajmuje się ilustracją, komiksem i grafiką projektową, wykładowca w przedmiocie „digital painting” na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Tworzył realizacje m.in. dla Polsatu, TVP historia, Canalu + oraz dla instytucji państwowych i samorządowych, jak Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi czy Ambasada RP w Izraelu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Łukasz Nawrot
Artysta, zajmujący się głównie projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkalnych oraz użytkowych, nauczyciel akademicki. Absolwent ASP im. Władysława Strzemińskiegow Łodzi (1995), dyplom w Pracowni Projektowej prof. Wojciecha Rzewuskiego na Wydziale Form Przemysłowych. Profesor macierzystej Uczelni. Autor wielu projektów przestrzeni mieszkalnych, rozrywkowych, gastronomicznych i biurowych, także w Starym Młynie. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Za obsługę administracyjną i organizacyjną Rady w 2025 roku odpowiada Zuzanna Łoś.
Nasza Galeria wchodzi zatem w kolejne dziesięciolecie istnienia z nową koncepcją działania, a wspiera ją grono artystów i artystek, osób eksperckich z dziedziny sztuki i rzemiosła. Wierzymy, że to zobiektywizuje dobór wystaw, zagwarantuje świeże spojrzenie i różnorodność ekspozycji na III piętrze Starego Młyna. Choć już w bieżącym roku będzie można dostrzec zalążek zmian i nowe pomysły, które wierzymy, przyciągną na nasze wystawy całkiem nową publiczność.
Leave a Reply