Dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość – zmarł Jan Mucha, a nasz ukochany Pan Janek, kierownik kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”, związany z zespołem przez blisko 40 lat. Kapelą kierował od 1991 do 2023 roku.
Jan Mucha był multiinstrumentalistą – grał na klarnecie, akordeonie, fortepianie i saksofonie. Muzyka była jego prawdziwą pasją, co pokazywały przygotowania repertuaru muzycznego do prezentacji scenicznych, fascynacja instrumentami i możliwościami ich wykorzystania w kapeli. Już w trakcie studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy bliżej zainteresował się folklorem i rozpoczął gromadzenie nagrań autentycznych kapel ludowych. W jego posiadaniu są zapisy oryginalnych pieśni łowickich, łęczyckich, opoczyńskich oraz góralskich.
Połączenie miłości do muzyki i folkloru z działalnością pedagogiczną i artystyczną przyniosło mu wiele nagród i tytułów honorowych: Nagroda Starosty Powiatu Zgierskiego (2000 r.), Zasłużony dla miasta Ozorków (2000 r.), Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (2002 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystynę Łybacką (2003 r.), odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej (2012 r.), czy Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury (2023 r.)
Należy wspomnieć, że również Zespół Pieśni i Tańca „Boruta”, w którego kierownictwie pracował Jan Mucha, był wielokrotnie doceniany za swoją wyjątkową działalność artystyczną. Najważniejsze z nagród i odznaczeń to: Zasłużony dla Miasta Zgierza (2009 r.), dwie Nagrody okolicznościowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 r. i 2017 r.), brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017 r.), nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury (2022 r.).
Jan Mucha – jako muzyk i kierownik Kapeli – jest współtwórcą największych sukcesów ZPiT „Boruta”, a przede wszystkim autorem bądź współautorem opracowań utworów muzycznych stanowiących wieloletni repertuar zespołu.
Na przestrzeni lat Jan Mucha uczestniczył z „Borutą” w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, gdzie Zespół prezentował barwne, energetyczne programy i widowiska ludowe, zawsze godnie reprezentując Zgierz i cały nasz region.
Jan Mucha odegrał znaczącą rolę nie tylko w kilkudziesięcioletnie historii Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”, ale także w popularyzowaniu polskiej kultury ludowej poza granicami naszego kraju. W jego działalności szczególnie cenne jest „zarażanie” kolejnych pokoleń młodych zgierzan i zgierzanek miłością do polskiego folkloru. Praca Jana Muchy jako pedagoga, popularyzatora piękna rodzimego folkloru, a przede wszystkim nauczyciela muzyki i śpiewu w ZPiT „Boruta” miała charakter długofalowy. Dzięki ciągłości i systematyczności jego działań, w tym dbałości o zachowanie oryginalnych przyśpiewek, wciąż nowe pokolenia mogą się cieszyć uczestnictwem w przepięknych koncertach i pokazach folklorystycznych, których ogromnym atutem jest muzyka grana na żywo.
Panie Janku – dziękujemy za to wszystko.