O festiwalu
Spotkania teatru off-owego!
Zgierskie Spotkania Małych Teatrów Słodkobłękity to festiwal, który od niemal 30 lat odbywa się w Zgierzu. Oprócz konkursu, podczas którego twórcy z całej Polski prezentują swoje autorskie wypowiedzi teatralne, ważnym elementem festiwalu są warsztaty, pokazy towarzyszące oraz rozmowy pospektaklowe z udziałem publiczności i jurorów. Swoimi opiniami dzielą się także młodzi krytycy, którzy po intensywnym warsztacie, tworzą gazetę „Bez cukru”.
Atmosfera spotkania sprzyja nawiązywaniu znajomości i przyjaźni, dlatego niektóre teatry każdego roku wracają do Zgierza, by pokazać swoje kolejne dokonania, ale także by rozmawiać o teatrze i życiu. To powiązanie jednego z drugim przywodzi na myśl Mariana Glinkowskiego – twórcę festiwalu, który zwykł mówić, że interesuje go teatr robiony „własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność”. Takiego odpowiedzialnego, złożonego z sensów i namysłu nad światem teatru poszukujemy.
29. Słodkobłękity – Zgierskie Spotkania Małych Teatrów (2024)
„Słodkobłękity” to ogólnopolski festiwal prezentujący spektakle teatru off-owego, odbywający się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu od blisko 30 lat. W konkursie przyznawane jest Grand Prix im. Mariana Glinkowskiego – twórcy festiwalu.
Ostatni, 29. edycja festiwalu odbyła się w dniach 4-5 października 2024 r.
Jury w składzie: Julia Jakubowska, Marcin Brzozowski, Piotr Olkusz po obejrzeniu sześciu spektakli konkursowych postanowiło przyznać:
Nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych dla teatru MPF z Gostynia za precyzyjną, pełną życia i szacunku dla podmiotowości współtwórców grę zespołową w spektaklu „Spełnienie wiedźmy”.
Nagrodę w wysokości dwóch tysięcy złotych dla Michaliny Krzemianowskiej i Weroniki Kozłowskiej, twórczyń spektaklu „Wielkie Rozczarowanie i Smutek”, za umiejętność stworzenia spektaklu, w którym osobista historia, związana z doświadczeniem szkolnym i zawodowym, staje się opowieścią uniwersalną.
Nagrodę im. Mariana Glinkowskiego w wysokości trzech tysięcy złotych dla Teatru Rajstopy za spektakl „Jaki dom nosisz w sobie?”. Przedstawienie to jest dowodem wypracowania osobistego i ciekawego idiomu artystycznego przez zespół, nawiązującego do najlepszych praktyk polskiego teatru alternatywnego. Jest pełną empatii opowieścią o tęsknocie za bezpieczeństwem oraz o życiu wśród innych i dla innych.
Zgłoszenia
Wkrótce ogłoszenie naboru do konkursu w ramach 30. Słodkobłękitów – Zgierskich Spotkań Małych Teatrów.
Wkrótce ogłoszenie naboru do konkursu w ramach 30. Słodkobłękitów – Zgierskich Spotkań Małych Teatrów.
Magdalena Ziemiańska (kierownictwo organizacyjne), mziemianska@starymlynzgierz.pl, tel. 42 716 26 18 wew. 2
Anna Perek (kierownictwo artystyczne), aperek@starymlynzgierz.pl, tel. 42 716 26 18 wew. 2