19. Ogólnopolski Przegląd Filmów Niezależnych "OGIEŃ W GŁOWIE"
„Ogień w głowie” odbywa się w MOK od 2005 r., a jego głównym elementem jest konkurs filmów niezależnych twórców z całej Polski. Każdego roku spośród niemal 100 zgłoszonych filmów szerokiej publiczności prezentowane jest kilkanaście najlepszych produkcji – zwycięzcom nagrody przyznaje jury oraz publiczność. Dzięki tej imprezie staje się możliwa konfrontacja twórców z odbiorcami i profesjonalnym jury. W tym roku w Jury konkursu zasiądą: Julia Orlik (reżyserka animacji), Leszek Dawid (reżyser) oraz Jan Grobliński (operator filmowy).
Oprócz konkursowych emocji, na uczestników festiwalu czeka duża dawka muzycznych wrażeń. 23 czerwca w ramach "Ognia w głowie" odbędzie się koncert zespołu Wczasy. Tego samego dnia zapraszamy również na wernisaż wystawy "Sąsiedzi. Oblicza Miasta Tkaczy", która powstała specjalnie na to wydarzenie. Autorem zdjęć jest Piotr Tołłoczko.
Twórcą tegorocznego plakatu jest Marcin Golinowski NS1 aka Enes Jeden.
Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.facebook.com/ogienwglowie
19. edycja przeglądu odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2023 r.
Lista zakwalifikowanych filmów
Szczegółowy program już wkrótce.
STACHURIADA
19-20 listopada 2022 r.
19 i 20 listopada w Zgierzu znowu zagości poezja! Już po raz 30. odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury festiwal „Stachuriada – Stachura pozostałym”. Dwudniowe wydarzenie składa się z konkursu Jednego Wiersza i Piosenki Poetyckiej.
Już teraz można zgłaszać swój udział. Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie https://starymlynzgierz.pl/stachuriada--zgloszenie-do-konkursu-383
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 listopada 2022 r. na adres Starego Młyna (Zgierz, ul. Długa 41A) lub mail: kontakt@starymlynzgierz.pl
W tym roku postanowiliśmy, także z powodu 85. rocznicy urodzin Edwarda Stachury, przypomnieć jego twórczość i skomplikowany życiorys. Podczas festiwalu odbędzie się m.in. pokaz filmu „Edward Stachura z tego świata” połączony ze spotkaniem z autorką dokumentu, Teresą Kudybą.
Warto także uważnie rozglądać się spacerując po Zgierzu bo już wkrótce w przestrzeniach miasta będzie można odnaleźć nieco poezji…
Nie zabraknie także muzycznych akcentów – szczegóły w programie.
Festiwal poetycko–muzyczny „Stachura pozostałym 2022 r.”
Sobota 19 listopada
15.00 - Projekcja filmu pt. „Edward Stachura z tego świata”.
16.00 - Spotkanie autorskie z reżyserką filmu Teresą Kudybą, prowadzenie Jakub Niedziela.
17.00 - Konkurs Jednego Wiersza o nagrodę im. E. Stachury
18.00 - Koncert zgierskich artystów pt. „Jesienne granie”
Niedziela 20 listopada
16.00 - Konkurs Piosenki Poetyckiej pn. „Jeszcze zdążymy w dżungli kosmosu siebie odnaleźć” o nagrodę im. E. Stachury.
18.00 - Koncert zespołu H' ERNEST
Wszystkie wydarzenia: MOK, Stary Młyn, Zgierz, ul. Długa 41 A. Wstęp wolny.
Fot. Lech Baczyński
Festiwal „Stachura pozostałym”, popularnie nazywany „Stachuriadą”, to dwudniowy konkurs poetycki składający się z turniejów Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury i Piosenki Poetyckiej. Podczas wydarzenia odbywają się także spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, recitale piosenki poetyckiej i autorskiej, a także tradycyjne już koncerty poświęcone twórczości wybranego kompozytora, muzyka lub autora tekstów.
Edward Stachura uwiecznił zgierski Plac Kilińskiego i legendarną pętle tramwaju 45 w jednym ze swoich zapisów „Z wypowiedzi rozproszonych”:
„... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych”.
Uczestnicy konkursów mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, m. in. gitarę i pióro. Nad „Stachuriadą” pieczę trzyma Danuta Miklaszewska.
SŁODKOBŁĘKITY
Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to festiwal, który od niemal 30 lat odbywa się w Zgierzu. Festiwal to prezentacja niezależnej twórczości teatralnej, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z jurorami, warsztaty, koncerty. Marian Glinkowski – twórca festiwalu często podkreślał, że interesuje go teatr robiony "własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność". Taki teatr pokazujemy, dostarczając jednocześnie widzom tematów do gorących dyskusji.
Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska.
KARTOFLADA
Kartoflada to jesienny piknik dla całych rodzin. Głównym „bohaterem” tej imprezy jest ziemniak. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, zawody, zabawy plastyczne, a na końcu smakowity poczęstunek z ogniska.
Fot. Michał Pietrzak