Logo
Loading
29 04 2022

Festiwale i wydarzenia cykliczne

OPFA "OGIEŃ W GŁOWIE"
17-18 czerwca 2022 r.

Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbywa się w MOK od 2005 r. to przede wszystkim konkurs filmów niezawodowych twórców z całej Polski. Każdego roku spośród niemal 100 zgłoszonych filmów szerokiej publiczności prezentowane jest kilkanaście najlepszych produkcji – zwycięzcom nagrody przyznaje jury oraz publiczność. Dzięki tej imprezie staje się możliwa konfrontacja twórców z odbiorcami i profesjonalnym jury. W ubiegłych edycjach w jury konkursu zasiadali m.in.: Leszek Dawid, Bodo Kox, Balbina Bruszewska, Dobromir Dymecki, Anna Karasińska, Łukasz Rusinek, Magnus von Horn czy Bartosz Piotrowski. Przeglądowi konkursowemu pod gołym niebem towarzyszą: pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty (m.in. animacji, reżyserii, operatorskie), wystawy fotograficzne oraz koncerty (m.in. Kryzys, Tymon Tymański i Transistor, Olaf Deriglasoff, Chorzy, Małe Instrumenty). 

Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.facebook.com/ogienwglowie

18. edycja przeglądu odbędzie się w dniach 17-18 czerwca 2022 r.

PROGRAM FESTIWALU

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH FILMÓW

fot. Lech Baczyński

fot. Lech Baczyński


GRAJ(MI)DÓŁ

Graj(mi)dół – Zgierski Festiwal Gitary Basowej swoją pierwszą edycję miał w 2012 roku i od tej pory odbywa się zawsze w ostatni weekend czerwca. Festiwal ma na celu integrację środowiska muzycznego basistów z całej Polski oraz promocję gry na instrumentach. W programie imprezy zaplanowane są koncerty oraz warsztaty muzyczne prowadzone przez czołowych basistów z kraju, takich jak: Krzysztof Ścierański, Piotr Żaczek, Marcin Pendowski, Robert Szewczuga, Bartozzi Wojciechowski, Kinga Głyk. Tym wydarzeniom towarzyszą również prelekcje, kierowane nie tylko do miłośników niskich dźwięków. Są to np. pogadanki na temat praw autorskich i ich ochrony (ZAiKS) czy wykłady na temat lutnictwa. W trakcie festiwalu uczestnicy mogą zapoznać się z ofertami sklepów muzycznych, poznać nowinki techniczne, posłuchać trudno dostępnego sprzętu vintage. Pomysłodawcą i koordynatorem festiwalu jest Michał Pietrzak.

Więcej informacji na fanpage’u Grajmidołu.


SŁODKOBŁĘKITY
23-24 września 2022 r. 

Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity”, zapoczątkowane niemal 30 lat temu przez Mariana Glinkowskiego, to ogólnopolski festiwal prezentujący spektakle niezależnego nurtu teatralnego. Pokazom towarzyszą omówienia – wyjątkowe rozmowy widzów, jurorów i twórców teatralnych. Dla uczestników festiwalu przewidziane są także wydarzenia towarzyszące: koncerty muzyki alternatywnej i piosenki aktorskiej, spektakle, pokazy i warsztaty teatralne. Głównym celem festiwalu jest wspieranie i promocja twórczości artystycznej, edukacja teatralna młodzieży i dorosłych oraz integracja środowisk twórczych. Ideą „Słodkobłękitów” jest propagowanie kultury alternatywnej. W Zgierzu spotkają się niezawodowe grupy teatralne, dla których festiwal jest jednym z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju. Otwarta formuła festiwalu sprawia, że impreza jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich. 

Zespoły biorące udział w konkursie walczą o Grand Prix im. Mariana Glinkowskiego i nagrody finansowe. Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. 
Strona Facebook Festiwalu

 Na zdj. Teatr Tetraedr


KARTOFLADA

Kartoflada to jesienny piknik dla całych rodzin. Głównym „bohaterem” tej imprezy jest ziemniak. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, zawody, zabawy plastyczne, a na końcu smakowity poczęstunek z ogniska. 

Fot. Michał Pietrzak 


STACHURIADA

Festiwal „Stachura pozostałym”, popularnie nazywany „Stachuriadą”, to dwudniowy konkurs poetycki składający się z turniejów Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury i Piosenki Poetyckiej. Podczas wydarzenia odbywają się także spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, recitale piosenki poetyckiej i autorskiej, a także tradycyjne już koncerty poświęcone twórczości wybranego kompozytora, muzyka lub autora tekstów. 
Edward Stachura uwiecznił zgierski Plac Kilińskiego i legendarną pętle tramwaju 45 w jednym ze swoich zapisów „Z wypowiedzi rozproszonych”:

„... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych”. 

Uczestnicy konkursów mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, m. in. gitarę i pióro. Nad „Stachuriadą” pieczę trzyma Danuta Miklaszewska.

Fot. Lech Baczyński