Logo
Loading
29 04 2022

Festiwale i wydarzenia cykliczne

20. Ogólnopolski Przegląd Filmów Niezależnych "OGIEŃ W GŁOWIE" 

Zapraszamy na jubileuszową edycję "Ognia w głowie", która odbędzie się 14-15 czerwca 2024 r.
„Ogień w głowie” odbywa się w MOK od 2005 r., a jego głównym elementem jest konkurs filmów niezależnych twórców z całej Polski. Każdego roku spośród niemal 100 zgłoszonych filmów szerokiej publiczności prezentowane jest kilkanaście najlepszych produkcji – zwycięzcom nagrody przyznaje jury oraz publiczność. Dzięki tej imprezie staje się możliwa konfrontacja twórców z odbiorcami i profesjonalnym jury. 

Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.facebook.com/ogienwglowie

Szczegółowy program już wkrótce. 

Zgłoszenia można przesyłać do 10 maja 2024 r. Szczegóły, regulamin i karta zgłoszenia tutajSTACHURIADA

18-19 listopada 2023 r.

Zapraszamy na 31. edycję Festiwalu poetycko – muzycznego „Stachura pozostałym”. Ten 2 dniowy festiwal potocznie zwany „Stachuriadą”, to miejsce i czas spotkań twórców/twórczyń oraz miłośników/miłośniczek poezji.

Składa się z dwóch konkursów - jednego wiersza oraz piosenki poetyckiej oraz wielu ciekawych wydarzeń towarzyszących. 

Regulamin i karta zgłoszenia 

Zgłoszenie do Festiwalu odbywa się poprzez przesłanie dokumentów na adres mailowy dmiklaszewska@starymlynzgierz.pl, pocztą: Miejski Ośrodek Kultury,  95-100 Zgierz, ul. Długa 41 A lub osobiste doręczenie pod wskazany adres (pn. - pt. w godz. 8.00 - 20.00).

Festiwal poetycko–muzyczny „Stachura pozostałym 2023 r.”

Sobota 18 listopada

16.00 - „Literackie drogi. Od poetyckiej rozgrzewki do debiutu” - spotkanie autorskie z Anną Ciarkowską. Prowadzenie Paulina Frankiewicz.
17.00 - Konkurs Jednego Wiersza o nagrodę im. E. Stachury
18.00 - Koncert zespołu HETHET

Niedziela 19  listopada

15.30 - Konkurs Piosenki Poetyckiej pn. „Jeszcze zdążymy w dżungli kosmosu siebie odnaleźć” o nagrodę im. E. Stachury.
18.00 - „Uprawiać miłość” - koncert zespołu AGNELLUS

Wszystkie wydarzenia: MOK, Stary Młyn, Zgierz, ul. Długa 41 A. Wstęp wolny.

Fot. Lech Baczyński

Festiwal „Stachura pozostałym”, popularnie nazywany „Stachuriadą”, to dwudniowy konkurs poetycki składający się z turniejów Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury i Piosenki Poetyckiej. Podczas wydarzenia odbywają się także spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, recitale piosenki poetyckiej i autorskiej, a także tradycyjne już koncerty poświęcone twórczości wybranego kompozytora, muzyka lub autora tekstów. 
Edward Stachura uwiecznił zgierski Plac Kilińskiego i legendarną pętle tramwaju 45 w jednym ze swoich zapisów „Z wypowiedzi rozproszonych”:

„... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych”. 

Uczestnicy konkursów mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, m. in. gitarę i pióro. Nad „Stachuriadą” pieczę trzyma Danuta Miklaszewska.


SŁODKOBŁĘKITY

Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to festiwal, który od niemal 30 lat odbywa się w Zgierzu. Festiwal to prezentacja niezależnej twórczości teatralnej, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z jurorami, warsztaty, koncerty. Marian Glinkowski – twórca festiwalu często podkreślał, że interesuje go teatr robiony "własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność". Taki teatr pokazujemy, dostarczając jednocześnie widzom tematów do gorących dyskusji.

Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. 

Strona Facebook FestiwaluKARTOFLADA

Kartoflada to jesienny piknik dla całych rodzin. Głównym „bohaterem” tej imprezy jest ziemniak. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, zawody, zabawy plastyczne, a na końcu smakowity poczęstunek z ogniska. 

Fot. Michał Pietrzak