STACHURIADA
19-20 listopada 2022 r.
19 i 20 listopada w Zgierzu znowu zagości poezja! Już po raz 30. odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury festiwal „Stachuriada – Stachura pozostałym”. Dwudniowe wydarzenie składa się z konkursu Jednego Wiersza i Piosenki Poetyckiej.
Już teraz można zgłaszać swój udział. Regulamin i karta zgłoszenia znajdują się na stronie https://starymlynzgierz.pl/stachuriada--zgloszenie-do-konkursu-383
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 listopada 2022 r. na adres Starego Młyna (Zgierz, ul. Długa 41A) lub mail: kontakt@starymlynzgierz.pl
W tym roku postanowiliśmy, także z powodu 85. rocznicy urodzin Edwarda Stachury, przypomnieć jego twórczość i skomplikowany życiorys. Podczas festiwalu odbędzie się m.in. pokaz filmu „Edward Stachura z tego świata” połączony ze spotkaniem z autorką dokumentu, Teresą Kudybą.
Warto także uważnie rozglądać się spacerując po Zgierzu bo już wkrótce w przestrzeniach miasta będzie można odnaleźć nieco poezji…
Nie zabraknie także muzycznych akcentów – szczegóły w programie.
Festiwal poetycko–muzyczny „Stachura pozostałym 2022 r.”
Sobota 19 listopada
15.00 - Projekcja filmu pt. „Edward Stachura z tego świata”.
16.00 - Spotkanie autorskie z reżyserką filmu Teresą Kudybą, prowadzenie Jakub Niedziela.
17.00 - Konkurs Jednego Wiersza o nagrodę im. E. Stachury
18.00 - Koncert zgierskich artystów pt. „Jesienne granie”
Niedziela 20 listopada
16.00 - Konkurs Piosenki Poetyckiej pn. „Jeszcze zdążymy w dżungli kosmosu siebie odnaleźć” o nagrodę im. E. Stachury.
18.00 - Koncert zespołu H' ERNEST
Wszystkie wydarzenia: MOK, Stary Młyn, Zgierz, ul. Długa 41 A. Wstęp wolny.
Fot. Lech Baczyński
Festiwal „Stachura pozostałym”, popularnie nazywany „Stachuriadą”, to dwudniowy konkurs poetycki składający się z turniejów Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury i Piosenki Poetyckiej. Podczas wydarzenia odbywają się także spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, recitale piosenki poetyckiej i autorskiej, a także tradycyjne już koncerty poświęcone twórczości wybranego kompozytora, muzyka lub autora tekstów.
Edward Stachura uwiecznił zgierski Plac Kilińskiego i legendarną pętle tramwaju 45 w jednym ze swoich zapisów „Z wypowiedzi rozproszonych”:
„... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych”.
Uczestnicy konkursów mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, m. in. gitarę i pióro. Nad „Stachuriadą” pieczę trzyma Danuta Miklaszewska.
OPFA "OGIEŃ W GŁOWIE"
Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbywa się w MOK od 2005 r. to przede wszystkim konkurs filmów niezawodowych twórców z całej Polski. Każdego roku spośród niemal 100 zgłoszonych filmów szerokiej publiczności prezentowane jest kilkanaście najlepszych produkcji – zwycięzcom nagrody przyznaje jury oraz publiczność. Dzięki tej imprezie staje się możliwa konfrontacja twórców z odbiorcami i profesjonalnym jury. W ubiegłych edycjach w jury konkursu zasiadali m.in.: Leszek Dawid, Bodo Kox, Balbina Bruszewska, Dobromir Dymecki, Anna Karasińska, Łukasz Rusinek, Magnus von Horn czy Bartosz Piotrowski. Przeglądowi konkursowemu pod gołym niebem towarzyszą: pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty (m.in. animacji, reżyserii, operatorskie), wystawy fotograficzne oraz koncerty (m.in. Kryzys, Tymon Tymański i Transistor, Olaf Deriglasoff, Chorzy, Małe Instrumenty).
Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.facebook.com/ogienwglowie
18. edycja przeglądu odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2022 r.
fot. Lech Baczyński
SŁODKOBŁĘKITY
Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to festiwal, który od niemal 30 lat odbywa się w Zgierzu. Festiwal to prezentacja niezależnej twórczości teatralnej, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z jurorami, warsztaty, koncerty. Marian Glinkowski – twórca festiwalu często podkreślał, że interesuje go teatr robiony "własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność". Taki teatr pokazujemy, dostarczając jednocześnie widzom tematów do gorących dyskusji.
Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska.
KARTOFLADA
Kartoflada to jesienny piknik dla całych rodzin. Głównym „bohaterem” tej imprezy jest ziemniak. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, zawody, zabawy plastyczne, a na końcu smakowity poczęstunek z ogniska.
Fot. Michał Pietrzak