Logo
Loading
29 04 2022

Festiwale i wydarzenia cykliczne

SŁODKOBŁĘKITY


Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity” to festiwal, który od niemal 30 lat odbywa się w Zgierzu. Festiwal to prezentacja niezależnej twórczości teatralnej, ale także liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z jurorami, warsztaty, koncerty. Marian Glinkowski – twórca festiwalu często podkreślał, że interesuje go teatr robiony "własnym głosem, o własnych sprawach, na własną odpowiedzialność". Taki teatr pokazujemy, dostarczając jednocześnie widzom tematów do gorących dyskusji.

Najbliższa, 29. edycja festiwalu odbędzie się 4-5 października w przestrzeniach Starego Młyna w Zgierzu. 

PROGRAM

Czwartek 3.10.

12.00 – spektakl „Niedostateczni” Młodzieżowej grupy teatralnej MOK – pokaz towarzyszący dla zgierskich szkół
17.00 – Warsztat krytyczny z Pauliną Ilską *

Piątek 4.10.

16.00 – otwarcie festiwalu
16.30 – Teatr Szklarnia (Łódź) „Piąta ściana”– sala baletowa, II p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami
18.00 – Michalina Krzemianowska i Weronika Kozłowska  (Białystok) „Wielkie Rozczarowanie i Smutek” – sala widowiskowa, I p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
19.30 – Teatr Krzyk (Maszewo) „EXIT”– sala baletowa, II p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
21.00 – Impreza integracyjna w stylu funky – kawiarnia Młynek
DJ Akira + Butcher Jungle Drummer

Sobota 5.10.

10.00 – Obecny, nieobecny. Jak być widocznym na scenie i dawać przestrzeń innym 
- warsztat teatralny z Julią Jakubowską (Centrum Kultury Dziecka)*
10.00 – Tu i teraz - autorski warsztat teatralny z Markiem Kościółkiem (Centrum Kultury Dziecka)*
12.00 – piknik „Drzwi otwarte” – pokaz pracy warsztatowej pod kierunkiem Ewy Łukasiewicz
ogród Centrum Społeczności LWF
15.00 – Teatr MPF (Gostyń)  „Spełnienie wiedźmy” – sala widowiskowa, I p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
16.30 – Teatr Rajstopy (Łódź) „Jaki dom nosisz w sobie?” – sala baletowa, II p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
18.00 – Teatr Siostry Szekspira (Poznań) „Własny (s)pokój” – sala widowiskowa, I p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
 20.30 – Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki (Goleniów/Poznań) „Oszukani” – sala widowiskowa, I p.
+ rozmowa pospektaklowa z twórcami 
22.00 – Teatralna mobilizacja – wejdź z nami na scenę! – sala widowiskowa, I p.
23.00 – Werdykt jury

Miejsca:

Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn, ul. Długa 41A
Centrum Społeczności LWF, ul. Długa 33
Centrum Kultury Dziecka, ul. Rembowskiego 17

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
* Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem slodkoblekity@starymlynzgierz.pl (należy podać imię, nazwisko, numer telefonu). 

Stowarzyszenie EZG jest współorganizatorem warsztatów krytycznych. Warsztaty sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich #PROO na lata 2018-2030.

     

Warsztat „Drzwi otwarte. Spotkania warsztatowe wokół pieśni i tradycji ukraińskiej” realizowane są przez Stowarzyszenie FOLKIER, we współpracy z Centrum Społeczności LWF i Miejskim Ośrodkiem Kultury Stary Młyn. Inicjatywa jest finansowana ze środków Miasta Zgierz.


      


Kierownikiem artystycznym imprezy jest Anna Perek-Kowalska, a organizacyjnym Magdalena Ziemiańska. 

Strona Facebook Festiwalu


20. Ogólnopolski Przegląd Filmów Niezależnych "OGIEŃ W GŁOWIE" 

Już 14 i 15 czerwca 2024 r. świętowaliśmy jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Niezależnych „Ogień w głowie”. Była to okazja do sentymentalnej podróży do przeszłości i podsumowań, dlatego festiwal otworzyła wystawa fotograficzna „Kadry mówią. Nasze filmowe historie”. Na zdjęciach można było zobaczyć wybrane kadry z nagrodzonych podczas minionych edycji produkcji, a towarzyszyły im opowieści o ich twórcach, więc mogliśmy dowiedzieć się czym zajmują się dzisiaj i jak potoczyła się ich filmowa przygoda.  

W tym roku filmy konkursowe oceniało jury w składzie: Marta Pajek – animatorka, graficzka i malarka, Agata Golańska – producentka filmowa i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi oraz Paweł Łoziński – reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych. 

Podczas festiwalu można było zobaczyć dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” w reżyserii Pawła Łozińskiego oraz niezwykłe, wielokrotnie nagradzane animacje Marty Pajek: „Snępowinę” i tryptyk „Figury Niemożliwe i inne historie”. Animowane filmy mogli obejrzeć także najmłodsi, bo w programie zaplanowano także pokaz najlepszych produkcji z tegorocznej edycji festiwalu O!PLA – animacje przeznaczone są dla dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Jak różnorodna może być animacja i jakie daje pole do twórczych eksploracji przekonali się uczestnicy warsztatu, który 8 czerwca, na tydzień przed festiwalem, poprowadziła Magdalena Parszewska.

Najświeższe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie www.facebook.com/ogienwglowie


Patroni medialni:


Radio Łódź              TVP 3 Łódź



Sponsor:


Neveon



STACHURIADA

18-19 listopada 2023 r.

Zapraszamy na 31. edycję Festiwalu poetycko – muzycznego „Stachura pozostałym”. Ten 2 dniowy festiwal potocznie zwany „Stachuriadą”, to miejsce i czas spotkań twórców/twórczyń oraz miłośników/miłośniczek poezji.

Składa się z dwóch konkursów - jednego wiersza oraz piosenki poetyckiej oraz wielu ciekawych wydarzeń towarzyszących. 

Regulamin i karta zgłoszenia 

Zgłoszenie do Festiwalu odbywa się poprzez przesłanie dokumentów na adres mailowy dmiklaszewska@starymlynzgierz.pl, pocztą: Miejski Ośrodek Kultury,  95-100 Zgierz, ul. Długa 41 A lub osobiste doręczenie pod wskazany adres (pn. - pt. w godz. 8.00 - 20.00).

Festiwal poetycko–muzyczny „Stachura pozostałym 2023 r.”

Sobota 18 listopada

16.00 - „Literackie drogi. Od poetyckiej rozgrzewki do debiutu” - spotkanie autorskie z Anną Ciarkowską. Prowadzenie Paulina Frankiewicz.
17.00 - Konkurs Jednego Wiersza o nagrodę im. E. Stachury
18.00 - Koncert zespołu HETHET

Niedziela 19  listopada

15.30 - Konkurs Piosenki Poetyckiej pn. „Jeszcze zdążymy w dżungli kosmosu siebie odnaleźć” o nagrodę im. E. Stachury.
18.00 - „Uprawiać miłość” - koncert zespołu AGNELLUS

Wszystkie wydarzenia: MOK, Stary Młyn, Zgierz, ul. Długa 41 A. Wstęp wolny.

Fot. Lech Baczyński

Festiwal „Stachura pozostałym”, popularnie nazywany „Stachuriadą”, to dwudniowy konkurs poetycki składający się z turniejów Jednego Wiersza im. Edwarda Stachury i Piosenki Poetyckiej. Podczas wydarzenia odbywają się także spotkania autorskie z zaproszonymi gośćmi, recitale piosenki poetyckiej i autorskiej, a także tradycyjne już koncerty poświęcone twórczości wybranego kompozytora, muzyka lub autora tekstów. 
Edward Stachura uwiecznił zgierski Plac Kilińskiego i legendarną pętle tramwaju 45 w jednym ze swoich zapisów „Z wypowiedzi rozproszonych”:

„... gdzie się szukać, to znaczy jak doprowadzić do tego, żeby stanęli naprzeciw siebie; wtedy już by się można, myślę, rozpoznać łatwo, ale doprowadzić tych ludzi do jednego miejsca, o jednym czasie, ludzi sobie nieznajomych, ale tej samej konstelacji, i myślę sobie paląc papierosa i siedząc na ławce na pętli tramwaju nr 45 w Zgierzu, myślę sobie, że to miejsce to by mogło być jednym z takich miejsc zbornych”. 

Uczestnicy konkursów mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, m. in. gitarę i pióro. Nad „Stachuriadą” pieczę trzyma Danuta Miklaszewska.


KARTOFLADA

Kartoflada to jesienny piknik dla całych rodzin. Głównym „bohaterem” tej imprezy jest ziemniak. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami, zawody, zabawy plastyczne, a na końcu smakowity poczęstunek z ogniska. 

Fot. Michał Pietrzak