Logo
Loading

Ogień w głowie zapłonie już 20 raz!

26.05.2024

20 lat minęło jak jeden dzień… Już 14 i 15 czerwca będziemy świętować jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Niezależnych „Ogień w głowie”. Będzie to okazja do sentymentalnej podróży do przeszłości i podsumowań, dlatego festiwal otworzy wystawa fotograficzna „Kadry mówią. Nasze filmowe historie”, wernisaż zaplanowano na piątek 14.05, na godz. 18:30. Na zdjęciach zobaczymy wybrane kadry z nagrodzonych podczas minionych edycji produkcji, a towarzyszyć im będzie opowieść o ich twórcach, więc dowiemy się czym zajmują się dzisiaj i jak potoczyła się ich filmowa przygoda. 

Konkurs filmowy dla twórców i twórczyń niezależnych to jak zawsze najważniejszy punkt programu. W tym roku do przeglądu zgłoszono 70 filmów, z czego podczas festiwalowej soboty zobaczymy kilkanaście zakwalifikowanych. Filmy oceniać, a przede wszystkim rozmawiać o nich, będzie jury. W tym roku zasiądzie w nim: 

  • Marta Pajek – animatorka, graficzka i malarka,

Marta Pajek to niezależna autorka filmów animowanych. Jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż w Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym filmem „Snępowina”. Jest również autorką tryptyku animowanego „Figury Niemożliwe i inne historie”, który powstał we współpracy ze studiem Animoon. Mieszka i pracuje w Warszawie. 
Jak mówi w jednym z wywiadów: „W animacji odnalazłam to, czego mi brakowało zawsze w nieruchomym obrazie, czyli właśnie ruch, narrację, rytm, możliwość wykorzystania muzyki i dźwięku. To był moment, kiedy od razu wiedziałam, że to jest dla mnie, że animacja jest taką dziedziną, która łączy wszystkie moje zainteresowania i w której mogę się najpełniej wypowiedzieć”.

  • Agata Golańska – producentka filmowa i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi,

Agata Golańska to dla naszego przeglądu postać wyjątkowo ważna. Jest z „Ogniem w głowie” od początku (zasiadała w jury pierwszej edycji) i zawsze możemy liczyć na jej wsparcie i mądre podpowiedzi. Jej szerokie kontakty w kosmosie pozwalały nam zapraszać do jury twórców, którzy nie tylko robią fantastyczne rzeczy, ale i potrafią o pracy innych rozmawiać długo i rzeczowo. Podczas jubileuszowej edycji sama pojawi się w roli jurorki!
Agata Golańska mieszka i pracuje w Łodzi. Od 2006 roku związana jest z Wydziałem Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2020 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Rektora Szkoły Filmowej w Łodzi ds. produkcji filmowej i telewizyjnej. Koordynatorka, organizatorka, kierowniczka produkcji, producentka. Podczas festiwalu będzie można poznać ją bliżej podczas spotkania, które poprowadzi Kuba Niedziela. 

  • Paweł Łoziński – reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, 

Paweł Łoziński to postać, której nie trzeba w świecie filmowców przedstawiać, ale dla porządku trochę informacji zamieszczamy poniżej. Cieszymy się na to spotkanie i rozmowy, szczególnie, że reżyser swoimi filmami udowadnia, że rozmowa jest sztuką uważności na innych.
Paweł Łoziński – ur. 1965 r. w Warszawie, polski reżyser i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Robi pełne emocji autorskie filmy dokumentalne opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Jest też scenarzystą, autorem zdjęć do wielu swoich filmów oraz ich producentem. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem “Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy „Siostry” (1999), „Taka historia”, (1999), „Chemia” (2009), „Ojciec i Syn” (2013), „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” (2016), „Film balkonowy” (2021) - uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym. Laureat prestiżowych nagród festiwalowych, min. w Locarno, Rio de Janeiro, Paryżu, Lipsku i Krakowie.

Przed konkursem odbędzie się spotkanie z zaproszonymi gośćmi, które poprowadzi Kuba Niedziela. 

To jednak nie wszystkie filmowe atrakcje, jakie czekają na widzów. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” w reżyserii właśnie Pawła Łozińskiego oraz niezwykłe, wielokrotnie nagradzane animacje wspomnianej Marty Pajek: „Snępowinę” i tryptyk „Figury Niemożliwe i inne historie”. Animowane filmy będą mogli obejrzeć także najmłodsi, bo w programie zaplanowano także pokaz najlepszych produkcji z tegorocznej edycji festiwalu O!PLA – animacje przeznaczone są dla dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 

Jak różnorodna może być animacja i jakie daje pole do twórczych eksploracji przekonają się uczestnicy warsztatu, który 8 czerwca,  w godz. 10-15, na tydzień przed festiwalem, poprowadzi Magdalena Parszewska.

Podczas 5-godzinnego warsztatu poznasz techniki animacji, podstawowe zasady tej sztuki filmowej oraz dowiesz się, jak zmontować i udźwiękowić film używając do tego prostych aplikacji. Może to twój pierwszy krok w stronę kariery filmowej i w następnym roku to właśnie twój film pojawi się na naszym festiwalu? Jeżeli jesteś częstym gościem naszego festiwalu możesz przynieść materiały (zdjęcia, wycinki, elementy przestrzenne), które kojarzą ci się z tym wydarzeniem. Wprawimy to w ruch razem! Jednym słowem „Burza mózgów-ogień w głowie”

Zgłoszenia: Chęć udziału należy zgłaszać na adres: ogien@starymlynzgierz.pl do 5 czerwca.
W mailu należy podać swoje imię, nazwisko, wiek oraz telefon kontaktowy. Tytuł maila: WARSZTATY
Uczestnicy: maksymalnie 12 os. / wiek: 13+

Piątkowy wieczór, przed emocjami związanymi z konkursem, rezerwujemy na dobrą zabawę. Po jubileuszowej gali zaplanowane jest bowiem karaoke z piosenką filmową. Wiadomo przecież, że piosenka jest dobra na wszystko, a taka filmowa to już całkiem… 

Więcej informacji o wydarzeniach festiwalowych oraz jego przebiegu uzyskacie u koordynatorek wydarzenia:

- Anna Perek-Kowalska, tel. 668 180 471, aperek@starymlynzgierz.pl 
- Magdalena Ziemiańska, tel. 602 516 589, mziemianska@starymlynzgierz.pl

Serdecznie zapraszamy do Starego Młyna w Zgierzu. 

Autorem plakatu jubileuszowej edycji przeglądu jest NS1 aka Enes Jeden, który dba o wizualny wyraz naszych festiwali od ładnych kilku lat...


Patroni medialni:


Radio Łódź        TVP 3 Łódź



Sponsor:


Neveon