Logo
Loading

Premiera spektaklu ART.51

22.03.2022

Sobota 19 marca to dzień premiery kolejnego spektaklu Teatru Art. 51 pt. "Terytoria zależne". Odbyła się ona w łódzkim Teatrze "Szwalnia".

Czy można opisać wszechświat za pomocą gramatyki zmiany? Przyjmując ten tryb myślenia możemy założyć, że świat składa się ze zdarzeń, procesów, z czegoś co zachodzi i nie jest stałe w czasie. Rozsypani w ciemności, w mroku, niewidzialni nawet dla samych siebie. Jako ziarna stajemy się widoczni, ujawniamy się w dzianiu. Nie jesteśmy rzeczami, ale raczej zdarzeniami „jak wojny lub pocałunki”. To pozwala pojąć heroizm przypadkowych zdarzeń, kiedy nagle z chmury czasu wyłania się maleńkie ziarenko, jednostkowy głos w zdarzeniu, na przykład kiedy siadasz w autobusie na miejscu, na którym nie wolno Ci usiąść. Albo w „I have a dream, I have a dream”, które nagle wybrzmiewa z całą mocą i staje się początkiem zmiany. Działanie jest koniecznością, ale i nadzieją w czarnej materii rozpaczy.

Reżyseria: zespół
Scenariusz: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anna Perek-Kowalska, Anna Rogala, na podstawie fragmentów tekstów: Howarda Zinna, Rebeki Solnit, Martina Caparossa, Artura Domosławskiego, Subcomandante Marcosa, Jamesa Baldwina, André Acimana, deklaracji międzynarodowych i tekstów własnych.
Obsada: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anna Perek-Kowalska, Anna Rogala
Wizualizacje: Mateusz MirysPomoc techniczna: Marcin Brzozowski, Tomasz Krach.

Teatr Art. 51 powstał w 2003 roku w Zgierzu z inicjatywy trzech kobiet: Agaty Drewnicz-Kaczmarek, Anki Perek i Justyny Zielińskiej. Teatr działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Spektakle teatru pokazywane były na wielu festiwalach teatru alternatywnego w Polsce (zdobywając główne nagrody m.in. na Poszukiwaniach Alternatywy w Skierniewicach, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, przeglądach w Rybniku, Gorzowie Wlkp.). Teatr występował także w Niemczech i Rosji.

Teatr współorganizuje w Miejskim Ośrodku Kultury takie wydarzenia jak Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” i Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity”.

Śledźcie media teatru i koniecznie zobaczcie spektakl. I oczywiście ogromnie gratulacje dla artystek od całego zespołu MOK w Starym Młynie!!


zdjęcia autorstwa Piotra Tołłoczko

Galeria