Nareszcie rusza czwarta już edycja KONKURSU NA ZGIERSKIE INICJATYWY KULTUROTWÓRCZE 2023.
Projekt finansowany jest ze środków Miejskiego Ośrodka Kultury Stary Młyn, a jego celem jest:
- odkrywanie, rozwijanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych na terenie Gminy Miasto Zgierz,
- animowanie społeczności lokalnej do osobistego zaangażowania się w kreowanie życia kulturalnego swojego otoczenia,
- budowanie bezpośredniej więzi między instytucją kultury a odbiorcami/odbiorczyniami oferty, jej interesariuszami/interesariuszkami
- włączanie społeczności lokalnej w działalność statutową Miejskiego Ośrodka Kultury
W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy i mieszkanki Gminy Miasto Zgierz, grupy formalne i nieformalne, organizacje pozarządowe, liderzy, osoby prywatne, w wieku od 13 roku życia – zwani/zwane dalej „autorem/autorką”. Osoby niepełnoletnie mogą aplikować do projektu wyłącznie za zgodą rodzica (osoby sprawującej opiekę prawną), który/a jednocześnie będzie pełnoletnim opiekunem/opiekunką inicjatywy.
Każdy autor/autorka, zgłasza swój pomysł na projekt/przedsięwzięcie kulturalne (koncert, wystawa, pokaz, prezentacje twórczości, performance itp.), na formularzu zgłoszeniowym do konkursu, dostępnym na stronie internetowej: www.starymlynzgierz.pl oraz w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury, w Zgierzu, ul. Długa 41 A. Projekty nie mogą być w żaden sposób powiązane z działaniami politycznymi i kampaniami wyborczymi, naruszać porządku prawnego, nieść w sobie treści agresywnych, dyskryminujących jakiekolwiek grupy społeczne.
Sfinansowane zostaną przynajmniej 3 inicjatywy, przy czym koszty realizacji jednego przedsięwzięcia kulturalnego nie może być wyższy niż 5 500 zł brutto (słownie: pięć tysięcy pięćset). Dla koordynatora/koordynatorki realizowanego projektu Organizator określa wynagrodzenie w kwocie 1 500 zł brutto. Istnieje możliwość, rezygnacji z wynagrodzenia na rzecz zwiększenia wartości inicjatywy. Taka informacja musi znaleźć się w karcie zgłoszeniowej.
Realizacja projektu musi odbywać się na terenie Gminy Miasto Zgierz.
W celu zapewnienia jak największej przejrzystości decyzji, wybór inicjatyw w ramach konkursu Zgierskich Inicjatyw Kulturotwórczych odbędzie się we wskazany niżej sposób:
- organizator Konkursu powołuje do każdej jego edycji Kapitułę Konkursową, która będzie uczestniczyć w ocenianiu inicjatyw/projektów, złożoną z 7 osób, powołanych do udziału w niej zarządzeniem dyrektorki MOK,-
- w skład kapituły wchodzą: dyrektorka MOK, dwie osoby – przedstawiciele/przedstawicielki Organizatora konkursu oraz dwie osoby przedstawiciela/ przedstawicielki Rady Organizacji Pozarządowych w Zgierzu, którzy nie są autorami/autorkami inicjatyw, dwie osoby – przedstawiciele/przedstawicielki mieszkańców/mieszkanek Gminy Miasto Zgierz, ze szczególnym wskazaniem na osoby, które we wcześniejszych konkursach inicjatyw lokalnych realizowały swoje inicjatywy i nie wezmą udziału w bieżącej.
Tegoroczne inicjatywy będą już czwartymi w historii MOKu, choć pierwsze trzy były koordynowane przez filię – CKD. Przygoda z tzw. małymi grantami na kulturę rozpoczęła się w 2019 roku od programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, a dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. To wówczas w Zgierzu została napisana książka „Dalsze przygody jeża spod miasta Zgierza”, czy powstał bardzo charakterystyczny dla miasta mural z hasłem „Uwjeż w siebie, tuptaj dalej”.
Później przyszła pandemia i formuła konkursu w 2020 roku został zmieniona tak, by mogli w niej wziąć udział nie tylko zgierscy inicjatorzy i inicjatorki. Był to gest wsparcia dla artystów, animatorów – osób związanych z kulturą, które wówczas z dnia na dzień stracili możliwość pracy. Oczywiście inicjatywy zrealizowane zostały w formie online. Jednym z efektów jest m.in. piosenka o CKD tworzona wspólnie ze zgierskimi dziećmi.
Ostatni konkurs odbył się w 2021 roku a wśród inicjatyw znalazł się m.in. „Zgierski gazeciarz” czy gra miejska „Śledząc tkacza”. Rok 2022 to czas zmian w MOKu, które wzięły górę nad organizacją konkursu małych grantów. Szczęśliwie w tym czasie inicjatywy trafiły do statutu MOK, jako jednak z podstawowych działalności instytucji. Daje to gwarancję, że konkurs będzie organizowany już każdego roku.
Planowany harmonogram:
22 maja – ogłoszenie o konkursie
04 czerwca – otwarte spotkanie ws. inicjatyw podczas święta miasta
20 czerwca – data zakończenia przyjmowania zgłoszeń
21 czerwca – ocena formalna zgłoszeń
22 -29 czerwca – posiedzenie kapituły konkursowej i wybór zwycięskich inicjatyw
do 30 czerwca – ogłoszenie o wynikach konkursu
17 lipca – 17 listopada – realizacja inicjatyw, przy czym 17.11.23 r. jest ostatnim dniem na dokonywanie operacji fiynansowych
Raport z realizacji inicjatywy – 20 dni roboczych od jej zakończenia (liczone od ostatniego dnia harmonogramu działań)
DOKUMENTY DO POBRANIA
1) Regulamin
2) Karta zgłoszeniowa
3) Klauzula informacyjna
4) Obowiązek informacyjny - zgoda osoby niepełnoletnie
5) Obowiązek informacyjny - zgoda osoby pełnoletnie
6) Wykaz kosztów kwalifikowanych