Logo
Loading

Smutna młyńska historia

07.09.2021

O budynku Starego Młyna przy ul. Długiej wiemy bardzo mało. Tylko tyle, że był to młyn motorowy o napędzie elektrycznym z początku XX wieku. Brak jest o nim dokładnych informacji, projektów, rysunków, fotografii, zarówno z okresu budowy, jak i eksploatacji. Dlatego liczymy na pomoc mieszkańców i mieszkanek w budowaniu historycznej tożsamości miejsca, które za chwilę stanie się nową siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury.

Bardzo ciekawą, choć dość smutną historię opowiedziała nam już Pani Joanna Niewielska, która już od 40 lat nie mieszka w Zgierzu, ale odwiedza tu swoja mamę i śledzi co się dzieje w jej rodzinnym mieście.

Na zdjęciu, które udostępniła nam ze swojego rodzinnego albumu widzimy Pana Milskiego z rodziną, jednego ze zgierskich młynarzy. To pradziadkowie i babcia Pani Joanny. Pochodzili oni z dość zamożnych rodzin i postanowli uzbierać pieniądze na kupno własnego młyna gdzieś w okolicach Zgierza, być może Piątku. Pradziadek w tym czasie pracował w naszym zgierskim młynie, żeby nabyć umiejętności młynarza. Kiedy mieli już prawie uzbieraną kwotę, w nocy ogłoszono dewaluację i za te pieniądze można było kupić zaledwie worek mąki, a nie cały młyn.

Może również mieliście kogoś w rodzinie, kto był związany ze zgierskim młynem? Może dysponujecie jakimikolwiek informacjami, historiami, opowieściami, pamiątkami, zdjęciami? Prosimy o kontakt mejlowy pod adresem: kontakt@starymlynzgierz.pl 

Wspólnie odzyskajmy historię tego wyjątkowego miejsca