Sapere vedere to tytuł wystawy prezentującej prace wykonane na przestrzeni ostatniego roku przez uczestników i uczestniczki pracowni plastycznej MOK.
Sapere vedere z języka włoskiego oznacza wiedzieć, jak widzieć. Termin odnosi się do zjawiska pogłębiania percepcji wzrokowej przez artystów. Leonardo da Vinci używał tego motta, a kształtowanie percepcji stanowiło podwaliny jego pracy artystycznej, którą rozpoczął w pracowni Verroschia. Natomiast grupa plastyczna doskonali swoje oko u boku Mirosława Łuczaka.
grafika autorstwa Aleksandry Garbolińskiej i Kingi Łuczak - uczestniczki pracowni
Każda z osób uczestniczących w zajęciach, w myśl zasady włoskiego mistrza, poszerza swoją wiedzę o widzeniu, kontemplując temat malarski, zarówno martwą naturę, jak i człowieka.
I choć każdy jest na innym poziomie swojej artystycznej drogi, efekty wytężonej pracy umysłów zdecydowanie widać w wystawionych pracach. Dlaczego umysłów? Ponieważ malarstwo w ogromnej mierze jest pracą intelektualną. Przysłowiowa „sprawna ręka” wcale nie staje się sprawniejsza, tylko nasz umysł jest coraz bieglejszy w widzeniu. Narzędzia pracy nie zmieniają się – to wciąż farby i pędzle, ale zmienia się świadomość wzrokowa, która wpływa na postęp w pracach.
MOK-owa grupa z każdym kolejnym obrazem uświadamia sobie coraz więcej. Zachęcamy do zanurzenia się w świat sztuki zgierskich adeptów i obejrzenia wystawy, która będzie czynna od 5 do 21 kwietnia.
Na wystawie zobaczmy prace:
- Magdaleny Banasiak
- Moniki Chwaszcz-Bogusiewicz
- Marleny Czarnackiej
- Igi Dyaczyńskiej
- Weroniki Forysiak
- Aleksandry Garbolińskiej
- Gabrieli Klimkiewicz
- Michała Króla
- Kingi Łuczak
- Nadii Musiał
- Adriany Mykhailivy
- Julii Podsiadły
- Jana Rogali
- Gabrieli Sadok
- Julii Wasiak