Logo
Loading

Wyjątkowa projekcja w zgierskim kinie na 30-lecie WOŚP

15.01.2023

3 stycznia 2023 roku minęło 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji już 20 stycznia do polskich kin wchodzi „Fenomen” – pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Orkiestry.

W Zgierzu pokażemy go tylko raz - w sobotę 21 stycznia, o godz. 19:00.

Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.
To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

Film został zrealizowany ze wsparciem finansowym, na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

/tekst na podstawie: next-film.pl/


Cena biletu to min. 10 zł - DO PUSZKI WOŚP!!! Sprzedaż wyłącznie w Starym Młynie - nie ma możliwości zakupu przez system online.

Sponsorami zgierskiego seansu są:
- DAMEX biuro rachunkowe
- SOWATRANS
- Adrian ZarembaGaleria