Wyjątkowa wystawa, wyjątkowa artystka, wyjątkowe przesłanie.
Serdecznie zapraszamy do Zgierskiej Galerii Sztuki, na III piętro Starego Młyna, do spotkania ze sztuką Marty Frej, polskiej malarki, ilustratorki i animatorki kultury.
W przestrzeni naszej galerii będzie można zmierzyć swoje emocje i przekonania z kolekcją grafik, stanowiących projekt "Jestem silna bo...", a podejmujących aktualny i dla wielu osób trudny temat kobiecej siły, niezależności, łamania stereotypów i przebijania głową szklanego sufitu.
Wiemy, że ta wystawa może wzbudzać kontrowersje, że może powodować niezgodę czy opór. Ale wiemy też jak jest ważna we współczesnym, nadal mocno patriarchalnym świecie, że może wielu dawać siłę i być inspiracją. Na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym i obojętną.
MARTA FREJ – polska malarka, ilustratorka i animatorka kultury. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm z siedzibą w Częstochowie. Jest współzałożycielką i koordynatorką (wraz z Tomaszem Kosińskim) Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie.
Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, dyplom uzyskała w 2004. W latach 2005–2009 była asystentką w Pracowni Malarstwa i Rysunku Marka Czajkowskiego na ASP w Łodzi.
Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Przyznanie tej nagrody zostało Marcie Frej pozytywnie docenione na Dolnośląskim Kongresie Kobiet.
Współautorka książki „Memy i grafy” z Agnieszką Graff oraz ilustratorka książki „Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk.
Jej najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.
Jej strategia memetyczna została poddana analizie naukowej przez Justynę Budzińską pod kątem diagnozy (sposobu doboru tematu), kreacji (wyboru sposobu realizacji) oraz, najszerzej, doboru remedium. Prace Marty Frej zostały również wykorzystane przez Pawła Sarnę do opisu performatywnego aspektu memów w ujęciu wybranych ram interpretacyjnych, podczas jego badań nad rolą memów internetowych zastosowanych jako komunikaty o charakterze retorycznym.
W 2017 otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę. Współorganizowała Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria w Częstochowie Arteria.
/źródło: Wikipedia/
Wystawę będzie można oglądać od soboty 4 marca do niedzieli 26 marca. Zgierska Galeria Sztuki jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00 oraz w weekendy w czasie pracy Kina w Starym Młynie oraz organizowanych przez MOK wydarzeń.
Wstęp - bezpłatny