Logo
Loading

Wystawa prac Wiesława Garbolińskiego

16.10.2023

Zapraszamy w piątek 20 października, godz. 18:00 na wernisaż wystawy twórczości Wiesława Garbolińskiego.

Twórczość prof. Garbolińskiego można zaliczyć do nurtu realizmu metafizycznego, w którym da się wyodrębnić przynajmniej trzy okresy w czasie całej twórczości:

I okres – inspirowany ikonami, przejawiający się wydłużonymi postaciami, prostotą i monochromatyczną tonacją o ograniczonych kontrastach i walorach kolorystycznych (lata 60. XX w.).

II okres – zmierzający w kierunku malarstwa rozbudowanego o aspekty barokowe (lata 70. i 80. XX w.).

III okres – suma doświadczeń życiowych i artystycznych malarza z całego okresu twórczości (po latach 80. XX w.).

Oglądanie obrazów budzi skojarzenia zarówno z europejską tradycją kulturową, jak i przywołuje wydarzenia społeczne czasów, w których powstawały. Malarz w kompozycji obrazów odwołuje się do kwestii aktualnych, umieszczając tematy i motywy w ponadczasowych ramach. Wiele obrazów kojarzy nam się z melancholijną refleksją nad przemijaniem i chaosem świata. Obrazy opowiadają konkretne, niezależne historie, ale łączy je wspólna nić. Szeroka narracja opowieści sprawia, że oglądający staje się jednym z bohaterów dzieła. 

Wiesław Garboliński stworzył odrębny, indywidualny świat, w którym przedmioty i ludzie są tylko odbiciem rzeczywistych znaczeń, daleko wykraczających poza ramy obrazu i czasu. Naga dziewczyna nie jest tylko aktem, który malarz utrwalił dla estetycznej satysfakcji – to młodość, piękno, nadzieja, smutek, gorycz, niespełnienie, bezsens, pustka. Każdy obiekt jest odbiciem głęboko metafizycznych i filozoficznych znaczeń i metafor. W całej twórczości malarz poruszał temat życia i śmierci, sensu i bezsensu ludzkiej egzystencji w wymiarze ponadczasowym.

Na wystawie oprócz dzieł artysty, będzie można zobaczyć prace Joanny i Aleksandry Garbolińskich, które  również odnalazły w sobie zamiłowanie artystyczne. Asia skończyła ASP w Łodzi, a Ola dopiero szuka swojej drogi w świecie sztuki.

Profesor Wiesław Garboliński urodził się w 1927 r. w Głownie. W czasie II wojny światowej, w wieku 15 lat zaczął przejawiać zamiłowanie i talent malarski, który wykorzystał pomagając artyście Feliksowi Paszkowskiemu przy tworzeniu fresków i polichromii w kościele  parafialnym w Głownie. Po wojnie ukończył liceum i studia malarskie na ASP w Krakowie oraz otworzył stypendium na aspiranturę Akademii Sztuki w Petersburgu, którą ukończył w drugiej połowie lat 50. XX w. 

Realizację swoich projektów malarskich rozpoczął w 1957 r. od wystawy BWA w Łodzi. W okresie po 2000 r. zorganizowano ponad 200 wystaw w kraju i zagranicą z udziałem prac artysty. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych. Profesor Wiesław Garboliński poza twórczością malarską angażował się w życie społeczne i naukowe. Był założycielem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, profesorem akademickim, a w latach 1975-81 rektorem ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W końcowym okresie swojej aktywności twórczej był profesorem Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. 

Zapraszamy. Wstęp wolny. 

Wystawa potrwa do 12 listopada i czynna będzie w godzinach 9:00-20:00 od poniedziałku do piątku oraz w weekendy, w czasie pracy kina.