Logo
Loading

Żegnamy wieloletnią choreografkę ZPiT Boruta

18.05.2022

Odeszła od nas Zdzisława Kotulska-Hofmokl, charyzmatyczna, wieloletnia choreografka Zespołu Pieśni i Tańca Boruta. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 19 maja o godz. 13:30 na cemntarzu ewangelicko-augsburskim, przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Pani Zdzisia (bo tylko tak o niej mówią byli i obecni członkowie i członkinie zespołu) pracowała z „Borutą” od 1967 r., dzięki zaproszeniu Zdzisława Hauke – założyciela zespołu. Ta wieloletnia, bo aż do 2021 roku, współpraca, zaowocowała wieloma sukcesami ZPiT, wyjazdami zagranicznymi oraz ciekawymi projektami - od lokalnych po międzynarodowe. Zdzisława Kotulska-Hofmokl za swoje zaangażowanie i profesjonalizm otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury, "Zasłużony Działacz Kultury", dwie nagrody: Zasłużony Pracownik ZPB "Boruta" oraz honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polski. Należy podkreślić, że od 2002 roku była też Honorową Obywatelką Miasta Zgierza. 

Rok 2022, po pandemicznej przerwie, miał być dla Boruty tylko radosny – to rok Jubileuszu 55-lecia Zespołu. Stanie się jednak też rokiem smutku z powodu tej nieodżałowanej straty dla lokalnego dziedzictwa i polskiego folkloru. Zespół Pieśni i Tańca Boruta to przede wszystkim wielopokoleniowa, bardzo zżyta rodzina, która właśnie straciła wielki autorytet i przewodniczkę. 

Na 25 czerwca zaplanowana jest Gala Jubileuszowa, która będzie dla nas wszystkich miała zupełnie inny wymiar. Łączymy się w bólu z rodziną i wszystkim osobami przez lata związanymi z Zespołem Pieśni i Tańca Boruta w Zgierzu.