Logo
Loading

19. Ogień w głowie - podsumowanie

26.06.2023

Za nami 19. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Niezależnych "Ogień w głowie"!

Pierwszego dnia odbył się wernisaż wystawy fotografii Piotra Tołłoczko.
"Sąsiedzi. Oblicza Miasta Tkaczy" to kolektywny projekt, który od kilku lat dojrzewa w naszej świadomości lokalnego zakorzenienia. Po zmianie siedziby miejska instytucja kultury zyskała nowe sąsiedztwo, które ma wielki, twórczy potencjał. Bohaterowie wystawy nie tyko pozwolili wejść nam do swoich domów, osobistych przestrzeni i w takim otoczeniu się sfotografować, ale także podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z ulicy Narutowicza, opowieściami o sąsiedzkiej wspólnocie i zmianach, jakie zaszły w ciągu lat. 
Wystawę można oglądać w Zgierskiej Galerii Sztuki (III piętro Starego Młyna) do 11 sierpnia. Zapraszamy.

W piątek 23 czerwca odbył się także koncert zespołu Wczasy. Duet Jakuba Żwirełło i Bartłomieja Maczaluka, to zespół, który nie stroni od alternatywnych, eksperymentalnych brzmień, a jednocześnie twardo stąpa po ziemi i często porusza w swoich tekstach prozaiczne tematy. 
Pod koniec koncertu pod sceną zgromadziła się roztańczona publiczność, wywołując zespół na kolejny bis...

Drugiego dnia festiwalu wiele emocji przyniósł konkurs filmów niezależnych, podczas którego publiczność mogła nagrodzić najlepszy ich zdaniem film. Ta nagroda powędrowała do Jakuba Ciosińskiego, autora filmu "Ten obrazek jest bardzo ładny". Pełen protokół z obrad jury 
Filmy konkursowe profesjonalnym okiem oceniało jury w składzie: Julia Orlik (autorka animacji), Leszek Dawid (reżyser) oraz Jan Grobliński (operator filmowy). Jury doceniło wysoki poziom wszystkich konkursowych produkcji i ich formalną różnorodność. 
Grand Prix powędrowało do Agaty Siubijak, autorki filmu "Zakłócenia". Przyznano także nagrody główne w kategoriach film fabularny, dokumentalny i animacja. Otrzymali je: Filip Bochenek ("Najśliczniejsza"), Jakub Ciosiński oraz Tomek Łowiecki ("Krótki film o owcach").
"Ogień w głowie" był także okazją do lepszego poznania jury podczas spotkania, które poprowadził Kuba Niedziela, a także pokonkursowych omówień, czyli rozmów jury z publicznością i twórcami filmów. 

W sobotę zaprosiliśmy widzów także na dwa specjalne pokazy: przedpremierowy filmu "Mavka i strażnicy lasu" w jęz. ukraińskim (dziękujemy za tak liczne przybycie!) oraz prezentację niezwykłych animacji w reżyserii Juli Orlik – jurorki konkursu.

Dziękujemy naszej publiczności, twórcom i jury, a także niezawodnemu duetowi prowadzących konkurs: Tomkowi Junde i Michałowi Ligockiemu.

Do zobaczenia za rok! 

Foto: Piotr Tołłoczko i Michał Sikora (zdjęcia z wernisażu) - dziękujemy! 

Galeria