Logo
Loading

Stachuriada - program wydarzeń

24.10.2023

W czasie gdy czekamy na zgłoszenia do konkursów odbywających się w ramach tego rocznej Stachuriady, z przyjemnością przedstawiamy plan wydarzeń towarzyszących naszemu festiwalowi literackiemu. 

Literackie drogi. Od poetyckiej rozgrzewki do debiutu

Proponowane ścieżki rozmowy: Czy każdy może pisać wiersze? "Porywy serca" czy literacki warsztat? Jak pracować nad swoimi tekstami? Jak wyglądają konkursy poetyckie od kuchni? Gdzie i jak publikować? Czy naprawdę tak trudno zadebiutować? Jak wygląda praca nad tomem poetyckim?

Anna Ciarkowska - literaturoznawczyni, wykładowczyni, pisarka. Debiutowała tomem poetyckim "Chłopcy, których kocham". W 2019 roku ukazała się jej druga książka - "Pestki", a w 2021 roku - "Dewocje", które były nominowane do Literackiej Nagrody Nike. Na co dzień uczy na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku Twórcze Pisanie. Sekretarzyni Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego. Od dwóch lat prowadzi dziewczyńską grupę twórczą Zaczyn.

Spotkanie autorskie podczas Stachuriady poprowadzi Paulina Frankiewicz - filozofka, aktywistka literacka. Jest łodzianką, właścicielką kameralnej Księgarni Do Dzieła oraz wicedyrektorką Domu Literatury w Łodzi.


Zespół HETHET powstał w Łodzi, w 2017 roku. Gra soundtrack do nadchodzącego schyłku cywilizacji i najgorszych wydarzeń z Twojego życia.

Tworzą go:

Ada Rusinkiewicz (śpiew, gitara elektryczna, syntezator),
Błażej Ludwiczuk (gitara elektryczna, syntezator),
Daria Płusa (gitara basowa), 
Paweł Leszczyński (perkusja).

Debiutancka EP „jesień” ukazała się jesienią 2019 roku. W 2020 roku HETHET został laureatem Łódzkiej Nocy Muzyki i konkursu w ramach festiwalu Rockowanie w ŁDK. Zespół jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców "Piosenkarnia", zwyciężył XVIII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej w Oleśnie. Występował m.in. na Songwriter Łódź Festiwal, Songbirds Kraków Festival oraz w Programie III Polskiego Radia.

Uprawiać miłość AGNELLUS

muz. Agnieszka Kowalska-Owczarek, Tomasz Kowalski, Paweł Zawierucha, Agnieszka Nowak, Daniel Machoś
sł. Aglaja Veteranyi, Agnieszka Kowalska-Owczarek, Andrzej Strąk 

Nieprzypadkowy tytuł zaczerpnięty z cyklu wierszy Aglaji Veteranyi w tłumaczeniu Alicji Rosenau koreluje z „uprawiać seks”, które spycha miłość na drugi plan, gloryfikując zaspokojenie własnych potrzeb. Jednocześnie słowo „uprawiać” skojarzone z przygotowaniem gleby pod uprawę oznacza zajmowanie się czymś, poświęcanie się czemuś. To binarne zestawianie wskazuje w utworach Veteranyi na rzeczywistość, w której miłość jest najwyższą wartością. A aktywności twórczej towarzyszy nadzieja na pozytywną zmianę i budowanie dobrych relacji.

Do projektu zostało wybranych kilka tekstów z tomu Uprzątnięte morze, wynajęte skarpety i pani Masło oraz pojedyncze utwory wokalistki zespołu Agnieszki Kowalskiej-Owczarek pisane w podobnej estetyce i tematyce oraz utwór skomponowany do wiersza Andrzeja Strąka.

AGNELLUS – zespół w swojej kreacji wychodzi poza ramy piosenki poetyckiej, wnikając w przestrzeń muzyczno-teatralną. Porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, muzyką alternatywną, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Wielokrotnie nagradzany, prezentacje w kraju z za granicą.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny!